
Dokładność zegarka i rezerwa chodu
Należy jednak wziąć pod uwagę, że podane normy dla mechanizmów są mierzone w ściśle określonych warunkach a warunki te są praktycznie nieosiągalne przy standardowym użytkowaniu zegarka
To pytanie pojawia się bardzo często w naszym salonie zegarmistrzowskim. Otóż teorii jest wiele a praktyka jedna. Zegarki automatyczne – właśnie po to są automatyczne, aby nie trzeba było ich nakręcać ręcznie. Można im „pomóc” nakręcić sprężynę tylko gdy np. zegarek leży dość długo nieużywany i chcemy aby od razu zaczął pracować po założeniu go na rękę. Można ale z reguły nie trzeba, ponieważ współczesne automaty są tak wykonane, że praktycznie po kilku obrotach wahnika automatu sprężyna zegarka zostanie wystarczająco naciągnięta a zegarek samoczynnie rusza.
No właśnie… Jak pisaliśmy powyżej – nie powinno się ciągle nakręcać automatu ponieważ doprowadza to do nadmiernego zużywania się koła naciągowego. Na załączonym zdjęciu widać opiłki ze zmielonego wręcz koła. Klient tak uporczywie nakręcał swój automat, że doprowadził do zmielenia zębów w kole naciągowym a opiłki powstałem podczas tarcia zablokowały cały mechanizm.
Opory tarcia podczas ręcznego nakręcania mechanizmu automatycznego są tak duże, że poza opiłkami i zablokowaniem mechanizmu, doprowadziły do uszkodzenia śruby mocującej koło i w rezultacie do jej pęknięcia. Resztki śruby znalazły się wewnątrz pracującego jeszcze wówczas mechanizmu, dokonując dodatkowych, kosztownych uszkodzeń balansu i kotwicy w mechanizmie. Opiłki ze zużytego kołą widoczne są nie tylko na deklu zegarka ale również na bębnie ze sprężyną.
Jeżeli zdarzyło Ci się jednak uporczywie nakręcać swój automat i odmówił on w końcu posłuszeństwa, należy niezwłocznie oddać swój zegarek do autoryzowanego serwisu zegarmistrzowskiego. Zegarek z mechanizmem automatycznym nie powinien pracować z jakimikolwiek zanieczyszczeniami w kołach zębatych. Tym bardziej, jeżeli są to zanieczyszczenia powstałe z metalowych opiłków, ponieważ doprowadza to do destrukcji kolejnych przekładni i innych elementów w mechanizmie.
Z tym oraz z wszelkimi innymi problemami związanymi z zegarkami zapraszamy do nas – pomożemy!
Zegarmistrz w Krakowie – istniejący od ponad 120 lat, 4 pokolenia z zegarmistrzowskiej rodziny Płonka, tysiące pozytywnych opinii, najdłuższa tradycja w branży oraz ogromne doświadczenie gwarantuje, że oddasz swój zegarek w najlepsze ręce w branży