Nakręcanie zegarka automatycznego – czy to możliwe?
Obecnie na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje czasomierzy. Są to kolejno: zegarki kwarcowe, zegarki mechaniczne i najbardziej zaawansowane – zegarki automatyczne. Pierwsze z nich nie wymagają regularnego nakręcania sprężyny, gdyż za ich funkcjonowanie odpowiada właściwa bateria zasilająca cały układ.
W dwóch pozostałych natomiast, za prawidłowe działanie odpowiedzialna jest specjalna sprężyna. W przypadku klasycznego zegarka mechanicznego, znanego również jako manualny, sprężynę naciąga się ręczny, przy pomocy koronki. Jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie i delikatnie, gdyż jeśli zbyt mocno naciągniemy sprężynę, to możemy doprowadzić do jej uszkodzenia, co w efekcie unieruchomi nasz czasomierz do czasu, gdy do jego środka zajrzy zegarmistrz. Pozostaje więc pytanie dotyczące ostatniego z wymienionych rodzajów zegarków, a mianowicie: jak nakręcić zegarek automatyczny? Odpowiedź na nie znajduje się w dalszej części niniejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy.
Jak rozpoznać, z jakim rodzajem mechanizmu mamy do czynienia?
Jeżeli wskazówka porusza się ruchem jednostajnym oraz po przystawieniu zegarka do ucha słyszymy charakterystyczny szum, możemy być niemal pewni, że jest to zegarek mechaniczny lub mechaniczny automatyczny.
Jeśli natomiast wskazówka sekundnika przesuwa się równo co sekundę, z charakterystycznym tyknięciem, a sam zegarek pracuje niemal bezgłośnie, to mamy do czynienia z mechanizmem kwarcowym.

Czy zegarek automatyczny można nakręcać?
Nakręcanie zegarka automatycznego domyślnie odbywa się inaczej niż klasycznego zegarka manualnego. Otóż w czasomierzach wyposażonych w naciąg automatyczny ich mechanizm został rozbudowany o specjalny rotor, który w połączeniu z zestawem odpowiednich kół zębatych jest odpowiedzialny ze zebranie energii kinetycznej, wywołanej poprzez ruch ręki użytkownika zegarka, a następnie przekazanie jej i skumulowanie przez wspomnianą sprężynę. Dzięki temu nakręca się ona podczas normalnego użytkowania naszego czasomierza, co całkowicie eliminuje obowiązek codziennego kręcenia koronką. Następnie, już jak w mechanicznym czasomierzu, energia skumulowana w sprężynie jest przekazana na koła zębate i pozostałe elementy zegarka, powodując ruch wskazówek.

Proces nakręcania zegarka automatycznego
Wiele osób zastanawia się, jak nakręcić zegarek automatyczny i czy zegarek automatyczny można nakręcić samemu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dobrze jest przyjrzeć się specyfice działania owego kultowego gadżetu a najlepiej zaglądnąć do naszego artykułu – NAKRĘCANIE AUTOMATU
Ręczne nakręcanie zegarka mechanicznego manualnego polega na ściśle ustalonym trybie działania:
- Przede wszystkim nakręcaj go zawsze o tej samej godzinie. Dopasuj tę czynność do swojego planu dnia i dobowego rytmu, aby czas ten sprawiał przyjemność, był ciekawym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem.
- Ważne również jest, aby podczas nakręcania zegarka automatycznego być delikatnym i precyzyjnym w działaniu, nie robić tego na siłę bądź niejednostajnie.
- Należy również delikatnie nakręcać go do wyczuwalnego oporu, którego nie powinniśmy siłowo forsować ponieważ możemy tego typu działaniem uszkodzić mechanizm. Należy delikatnie wyczuć, kiedy sprężyna zaczyna stawiać delikatny opór – wtedy zegarek jest prawidłowo i w pełni nakręcony.

Czy zegarek mechaniczny można nakręcać do tyłu?
Nie da się nakręcić zegarka kręcąc koronką w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Można kręcić koronką w jedną i druga stronę, jednak sprężyna nakręca się tylko wówczas gdy koronka jest przekręcana w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek.
Nie należy w jakikolwiek sposób samemu brać się za naprawę bądź rozkręcanie całego zegarka lub jego poszczególnych elementów, tego typu działania należy zlecić zaufanemu zegarmistrzowi.
Uważajmy również na wszelkiego rodzaju upadki, stłuczenia, zalania czy niepotrzebne podgrzewanie – zegarki mechaniczne są często dosyć wrażliwe, więc łatwo o ich uszkodzenie w ten sposób.
Jak nakręcić zegarek automatyczny, który był nieużywany przez dłuższy czas? Przeczytaj tutaj ->

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów
Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.



