Oryginalne świadectwo wyzwolin z 1882r
ORYGINALNE ŚWIADECTWO WYZWOLIN JÓZEFA PŁONKI
ŚWIADECTWO WYZWOLIN Z 1882R
JÓZEF PŁONKA urodzony 11 Marca 1867r. w Krakowie, religii rzymsko-katolickiej, odbył w zawodzie zegarmistrzowskim pięcioletnią naukę t. j. od dnia 5 Kwietnia 1882 r. do 15 Lipca 1887 r. Tenże poddał się egzaminowi w dniu 1 Lipca 1887 r. a złożąc go z postępem dobrym został przez Komisyę wydziałową za subiekta zegarmistrzowskiego uznanym. Dlatego Urząd Starszych Stowarzyszenia zegarmistrzów na zasadzie par. 100 ustawy przemysłowej z dnia 15 Marca 1883 r., L. 39 Dz. u. p. i par. własnego statutu wypisuje na subiekta zegarmistrzowskiego i wypis ten wobec władzy gminnej, pryncypała wypisującego i Komisarza rządowego własnoręcznymi podpisami i rządową pieczęcią Stowarzyszenia Stwierdza.
Kraków, dnia 9 Października 1887 r.

JÓZEF PŁONKA ZEGARMISTRZ GENEWSKI W KRAKOWIE
Założyciel firmy “Płonka” – Józef Płonka szkolił się u najlepszych zegarmistrzów w Genewie.

ŚWIADECTWO WYZWOLIN
Co to takiego?
Tak w XIX wieki nazywał się współczesny „dyplom” czeladniczy czy mistrzowski w rzemiośle.
Uczeń czy czeladnik wyzwalał się z więzów posłuszeństwa wobec mistrza i właściciela warsztatu, ówcześnie zwanego pryncypałem.
Jeśli ktoś nie uczył się, nie osiągał wyników i postępów w szkołach ponadpodstawowych – to takie ŚWIADECTWO WYZWOLIN było najwyższym osiągnięciem osobistym i zawodowym w rzemiośle. Egzaminatorzy i sprawdziany były niezwykle wymagające. Na ten awans i tytuł mistrza trzeba było wiele lat pracować i wykazać się nie tylko umiejętnościami w zawodzie ale również nieposzlakowaną opinią uczciwości i kultury osobistej.
Mistrza kształciło się latami, nieraz w rodzinnej atmosferze, jak własne dziecko.
Dziś piszemy CV ze zdjęciem i wysyłamy elektronicznie. I mamy to co mamy.
Sama forma graficzna na ówczesne czasy była wyjątkowa. Nie było domowych drukarek, ploterów i Photoshopa. Taki druk obecnie tylko w PWPW!

